in UX subiektywnie

Jak zostać UX Designerem – krok po kroku

Pytanie „Jak zacząć przygodę z User Experience” słyszę często…. tak szczerze mówiąc to nie ma w sieci linku pod który mógłbym odesłać z czystym sumieniem. Niby jest uxstarter.pl ale to trochę za głęboka woda. Stwierdziłem, że stworzę swój własny przewodnik „Step by step”. Mało tego – moim zdaniem UX Designerem można zostać w pół roku :) Zatem nieprzedłużając:

1 – Przeczytaj wprowadzenie do User Experience

Justyna Koc napisała świetne intro. Po polsku. Kilkadziesiąt stron. Do pobrania tutaj

2 – Przeczytaj „Nie każ mi myśleć” S. Kruga

Szersze ujęcie tematu. Nadal jednak lekkie i nie za długie. Do kupienia np. tutaj

3 – Przeczytaj „Projektowanie….” od Smashing Magazine

Lekka książka pisana przez praktyków. Daje całościowy pogląd na to czym zajmuje się UX Designer. Do kupienia np. tutaj

Powyższe 3 pozycje, czytane w tej kolejności, powinny dać Ci pogląd na temat tego czym jest User Experience, a także czym na codzień zajmuje się UX Designer. Jeżeli uważasz, że to dla Ciebie, to lecimy dalej.

4 – Przeczytaj „Przetestuj ją sam” S. Kruga

Lekkie wprowadzenie do tematyki badań użytkownika. Uzupełni to obraz pracy UX Designera i pokaże jak ważne są badania. Patrz punkt następny. Książka Kruga chwilowo niedostępna jest w sieci, ale co jakiś czas pojawia się na oeliksie.

5 – Zapoznaj się z „Badania jako podstawa projektowania User Experience”

Kompleksowe opracowanie na temat badań użytkownika. Nie czytaj tego od deski do deski, bardziej się z tym zapoznaj. Tą książkę warto mieć, bo często będziesz do niej wracać. Książka do kupienia np. tutaj

6 – Przeczytaj jakąś pozycję związaną czysto z Architekturą Informacji

W zależności od tego ile masz czasu. Swego czasu robiłem takie zestawienie. Sądzę, że nadal jest aktualne. Patrz tutaj

Sądzę, że już śmiało możesz wejść na uxstarter.pl i się tam odnajdziesz. Znajdź grupy facebookowe, blogi, fanpage – zacznij chłonąć bieżącą wiedzę i trendy. Znajomość języka angielskiego mocno pomaga.

7 – Znajdź spotkania UXowe w najbliższym mieście

Spotkania mogą Ci wiele dać. Większość ludzi z branży chętnie dzieli się swoją wiedzą. Poznawaj specjalistów, pojedź na jakąś konferencję.

8 – Kursy online

Jest kilka wartościowych platform. Coursera, Udemy – znajdź coś dla siebie. Niektóre są płatne, do części z nich możesz mieć dostęp do większości filmików i materiałów. Nie dostaniesz tutaj konkretnego linku. Poszukaj, pogoogluj – jesteś już prawie UX Designerem :)

9 – Znajdź organizację non-profit

… i zaoferuj swoją pomoc w poprawie użyteczności strony. Wytłumacz dlaczego to robisz – z uzyskaniem zgody i dostępu do użytkowników nie powinno być problemu.

10 – Znajdź praktyki / staż

Nigdzie nie dostaniesz takiej wiedzy praktycznej jak wśród bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek.

Powyższe 10 punktów to początek. Moim zdaniem w pół roku można na tyle opanować teorię i podstawy praktyk aby móc starać się o staż w jakimś zespole. Jeżeli wywodzisz się z szerokopojmowanej „branży” produktów cyfrowych (webdesign, grafika, copy, e-marketing) będzie Ci zdecydowanie łatwiej.

Ważna rzecz – UXem musisz się jarać. To nie jest praca, którą się robi. To się lubi :)