IT & UX na zielonej łące


Za nami druga edycja Konferencji Greenfield. Największa konferencja dla programistów w województwie lubuskim. Dla programistów? Nie tylko. Jako jeden z organizatorów już kolejny rok „lobbuję” tematy UXowe do agendy. Ktoś mógłby zapytać dlaczego: otóż spieszę z odpowiedzią.

IT potrzebuje UX

Świadomość uxowa w środowisku IT rośnie z roku na rok. Nadal niestety za wolno. Błędne przekonanie, że ux to tylko makiety, lub pixele nadal jest żywe w narodzie (sic!). Prawda jest taka, że nieważne jak blisko użytkownika kodujesz. Siedzisz na froncie, czy też jesteś w głębokim backendzie. Wszyscy pracujemy przy produktach cyfrowych, a one są robione z myślą o klientach. To klient jest końcowym odbiorcą naszych działań. Niewiele osób sobie zdaje sprawę z tego, że powinien być też zleceniodawcą.

UX potrzebuje IT

To działa w obie strony. Designer, researcher, specjalista, strateg… nieważne w czym się specjalizujesz. Pracujesz przy produkcie cyfrowym – powinieneś orientować się w trendach IT. Nie musisz programować, ale powinieneś rozumieć swoich programistów. Zrozumienie środowiska developerskiego w którym tworzysz doświadczenia jest podstawą. W ten sposób Twoje rozwiązania będą łatwiejsze do wdrożenia i szybciej dotrą do klientów – a na tym chyba nam wszystkim zależy.

Przychodzi programista do UX Designera

W czasie wdrożenia mogą się pojawić różne problemy wynikające m.in. z ograniczeń technologicznych. Jak UX-ludek i developer nie będą się wzajemnie rozumieli, to nie znajdą rozwiązania. Brak wzajemnej chęci zrozumienia może całkowicie sparaliżować pracę i doprowadzić do „nie da się” vs „musi się dać”, czyli do ślepego zaułka.

Konferencja (trochę) inna niż wszystkie

Wzajemne przenikanie się świata UX i IT jest jasne. Niestety nie możemy tego zaobserwować na konferencjach. Wąskie zakresy tematyczne. Duży poziom specjalizacji. Fajnie, ale też nie o to chodzi. Pójdź na prezentację, która jest spoza obszaru w którym codziennie pracujesz. Zobacz co piszczy w branży. Będzie fajnie 🙂

A przyszłoroczna edycja Greenfield też będzie spoko.


Fajne? Udostępnij dalej: Twitter, LinkedIn, Facebook, Poczta Polska.

Zobacz więcej wpisów z kategorii UX dla developerów